Jesteś tutaj: Blog Język angielski - jak skutecznie uczyć się słówek?

Język angielski - jak skutecznie uczyć się słówek?

10:07, dnia 09 luty 2022r.
Kategoria:Blog
656
0

„Zakuć, zdać zapomnieć” sprawdzało się jako metoda w przetrwaniu znienawidzonych przedmiotów. Ale jeśli chodzi o naukę języka angielskiego, lepiej gdyby ostatni człon brzmiał zapamiętać (zamiast zapomnieć). Zapamiętywanie ma nie tylko cel, ale i przyszłość (ćwiczycie mózgi, a „trening czyni mistrza”). Ucząc się regularnie i dawkując słówka (do 10 nowych dziennie), coraz łatwiej przyjdzie Wam ich zapamiętywanie.

Jak zapamiętać angielskie słownictwo - Na Językach

Najważniejsza jest motywacja. Dzięki niej zmieniacie perspektywę i już nie musicie (przymus opłacony żmudną pracą), a chcecie. Widząc cel (i pozytywne rezultaty), łatwiej być zmotywowanym. A jaki jest cel? Efektywne przyswojenie słownictwa, zwrotów, wyrażeń - które na stałe pozostaną w pamięci. Dzięki temu swobodnie będziecie się komunikować w obcym języku, a im więcej słówek, tym sprawniej wyrazicie myśli.

Poza celem i motywacją ważne są:

Co osoba, to inna technika skutecznej nauki języka angielskiego

Nie ma uniwersalnego sposobu zapamiętywania nowych słówek po angielsku. Ale jest kilka technik jak to zadanie ułatwić.

Ważne by nauka była kompleksowa i angażowała zmysły. Każde słówko po angielsku, które powtórzycie z wykorzystaniem minimum dwóch zmysłów (i dodacie do tego zabawę), zostanie w waszej pamięci na długo. Odrobina radości przyspiesza naukę języka angielskiego. Jest powiedzenie “If you’re laughing, you’re learning.” (“Jak się śmiejesz, to się uczysz.”). Dlatego bawcie się, zapisujcie słowa na papierze, wypowiadajcie na głos, odsłuchujcie.

Nauka słówek angielskich zawsze powinna opierać się na kontekstach (w jakich występują i będą używane). Nauka wyizolowanych słówek jest nie tylko trudniejsza, ale też mniej efektywna. Dla mózgu całe zdanie (informacja zawierająca w sobie logikę), jest naturalniejsze do zapamiętania, niż pojedyncze słowo. Dodajcie w wyobraźni obraz, dźwięki, ruch. Np. zupa – soup niech Wam paruje i pachnie tak jak lubicie. Słówko angielskie przestanie być zbitką liter, a stanie się sensem.

Podsumowując - by nauka równała się zapamiętywaniu, konieczne jest:

Co robić byście najskuteczniej zapamiętali angielskie słówka?

Wytężcie mózgi trochę bardziej i:

Poza tym:

Nauka słówek w języku angielskim - Na Językach

Zmysły, czyli jak przyswajać słownictwo angielskie

Istnieje wiele technik – dopasujcie je pod siebie. Przetestujcie i wybierzcie najefektywniejsze. Przydatne jest poznanie własnego (dominującego) stylu uczenia - czy lepiej zapamiętujecie informacje, kiedy je: zobaczycie, usłyszycie czy samodzielnie zapiszecie? Uczenie się zgodnie z predyspozycjami, zdecydowanie przyspiesza i ułatwia proces.

Jak zadziałają zmysły w tym przypadku?:

Nauka przez słuchanie:

Nauka przez słuchanie i czytanie:

Nauka przez słuchanie i pisanie:

Nauka przez słuchanie i mówienie:

Nauka przez pisanie:

Podczas nauki języka angielskiego, jednym z problemów są rozbieżności - między pisownią a wymową. Słówko po angielsku, które znacie to takie, które stosujecie w praktyce - np. w e-mailu, smsie. Użycie wyrazu 8-10 razy, daje pewność, że go pamiętacie.

Nauka przez czytanie:

Nauka przez czytanie i mówienie:

Nauka przez mówienie:

Nauka przez każdy zmysł:

Pamiętajcie – nie ma złej metody. Ważna jest systematyczność i powtarzalność. A reszta „potoczy się” sama.  

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

Nauka angielskiego Kielce - Na Językach

Kursy angielskiego

Na skróty

Kontakt

Centrum Językowo Szkoleniowe Na Językach

ul. Mała 14/7
25-012 Kielce

biuro@na-jezykach.edu.pl

730 780 260