Jesteś tutaj: Blog Jak wzbogacić swoje słownictwo? Kilka tricków

Jak wzbogacić swoje słownictwo? Kilka tricków

17:17, dnia 09 luty 2022r.
Kategoria:Blog
830
0

How to enrich your vocabulary? a few tricks

Angielskiego słownictwa można uczyć się z podręczników i słowników, ale to żmudny i niezbyt przyjemny proces. Nasze Centrum Językowo Szkoleniowe Na Językach proponuje naukę poprzez codzienne życie, właściwie bez wysiłku, ale za to z szybkimi efektami. Podobno w codziennej komunikacji używamy zaledwie 1000 słów. Jeśli chcesz poszerzyć swoją listę i sprawiać wrażenie bardziej elokwentnego (ang. eloquent), czytaj do końca.

Poszerzanie zasobu słownictwa - język angielski - kurs Na Jezykach

Synonimy (synonyms)

Czyli inne określenie dla tego samego znaczenia. Ostatni raz do słownika synonimów sięgałeś zapewne w liceum, podczas pisania rozprawki na j. polski, a to błąd! Poznaj synonimy dla znanych określeń.

Mądry 

Następnym razem, zamiast o kimś mówić, że jest mądry (smart) użyj słówka

Przykład użycia w zdaniu:

I think this blogger is very smart/clever/intelligent/brainy/well-read. (Uważam, że ta blogerka jest bardzo mądra/ bystra/ inteligentna/ łebska/ oczytana)

Wesoły 

Popularne happy (szczęśliwy) możesz zastąpić mniej oklepanymi: 

Przykładowe użycie w zdaniu:

My parents looked very happy/ contented/ cheerful/ ecstatic yesterday (moi rodzice wyglądali wczoraj na bardzo szczęśliwych)

Dobry

Zamiast zwyczajnego good, możesz użyć takich słów jak:

przykładowe użycie:

My mother could never cook this good/ amazing/nice/awesome (moja mama nigdy nie ugotowałaby tego tak smacznie).

Bad

Żeby nie było tak kolorowo, poznajcie synonimy słowa bad (zły)

W zdaniu możesz ich użyć w taki sposób: 

I haven't felt so bad/ awful/ poor/ wretched for a long time. (dawno nie czułam się tak źle)

Ładny

Jeśli chcesz prawić swojej dziewczynie komplementy, ale ciągle używasz słowa pretty (ładna), kolejnym razem sięgnij po któreś z poniższych:

przykład komplementu:

Wow, you look really pretty/ charming/ attractive/ cute/ gorgeous!

Gdzie szukać synonimów? (where to look for synonyms?)

Nawet jeśli używasz podstawowego tłumacza google, wystarczy zjechać palcem w dół ekranu, aby odkryć listę synonimów szukanego słowa. Nie wszystkie znaczą dokładnie to samo co pierwowzór, ale to nawet lepiej, bo będziesz w stanie dokładniej wyrazić swoje uczucia. 

Przydatne angielskie zwroty (useful English phrases) 

Jeśli chcesz poprawić swoją elokwencję, musisz popracować nad kulturalnymi zwrotami.

Kiedy nie usłyszałeś pytania, zamiast what? Użyj could you say that again, please? (Czy możesz proszę powtórzyć?).

Gdy zamawiasz jedzenie w restauracji, zrób to w ten sposób: I woud like a … (chciałbym…).

Chcąc przedstawić swojego znajomego powiedz: I’d like to introduce … (przedstawiam Ci).

Jeśli zabłądziłeś w obcym mieście i chcesz zapytać obcego o drogę możesz użyć sformułowania: Sorry to bother you but how can i get to…? (przepraszam, że przeszkadzam, ale jak mogę dojechać do…?)

A jeśli się na coś nie zgadzasz, ale nie chcesz urazić rozmówcy, odmów w następujący sposób: I’m afraid not. (przykro mi, ale nie).

Szybka nauka angielskiego (fast English learning) 

Jeśli Twój angielski jest na takim poziomie, że już właściwie rozumiesz większość zdań, zacznij oglądać seriale po angielsku – z angielskim lektorem i napisami. Na początek polecamy niezbyt skomplikowaną tematykę, np. romanse czy seriale obyczajowe. Nasze propozycje to:

„Przyjaciele” (Friends) – opowiadający o losach szóstki ok. dwudziestoletnich przyjaciół mieszkających w Nowym Yorku. Na przestrzeni sezonów widzimy transformację z małolatów, dla których najważniejsza jest rozrywka z przyjaciółmi, w dorosłych ludzi zakładających swoje rodziny. 

 „W garniturach” (Suits) – w którym główny bohater pomimo tego, że nie ukończył studiów, zdobywa pracę w prestiżowej firmie… która zatrudnia tylko absolwentów Harvardu. 

„The office” - śledzi codzienne życie pracowników firmy z branży papierniczej. To kultowy serial pełen zabawnych dialogów, który nigdy się nie zestarzeje. 

Oglądanie filmów i seriali sprawi, że poznasz żywy język (na co dzień nikt nie zwraca się formalnie do swoich znajomych), oraz się z nim osłuchasz. 

Jeśli nie lubisz seriali, albo uważasz, że nie nadążysz z tłumaczeniem, zacznij od książek po angielsku. Na początek doskonałe będą komiksy, których narysowane wydarzenia pozwolą Ci wiele wywnioskować z kontekstu. Książeczki dla dzieci i proste powieści romantyczne tez raczej nie pozwolą Ci się zgubić w fabule. 

Angielskie fiszki (English flashcards) 

Jak zwiększyć zasób słów w języku angielskim? - poradnik Na Językach

Czyli łączenie słowa ze znaczeniem. Możesz kupić gotowy zestaw fiszek w każdej księgarni, a możesz też poprzyklejać do przedmiotów codziennego użytku karteczki z angielskim tłumaczeniem. Ta metoda pozwoli Ci na mimowolną naukę języka, właściwie bez żadnego wysiłku. 

Inną polecaną metodą nauki angielskich słówek, jest zmiana języka w telefonie, telewizorze, na social mediach i wszędzie tam, gdzie to możliwe. Metoda ta pozwoli Ci się oswoić z językiem i znowu bez wysiłku poznasz znaczenie wielu nowych słów. Pamiętaj - jeśli nauka angielskiego słownicta nie przychodzi Ci łatwo, zawsze możesz skorzystać z naszej oferty profesjonalnych kursów języka angielskiego. Zapraszamy!

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

Nauka angielskiego Kielce - Na Językach

Kursy angielskiego

Na skróty

Kontakt

Centrum Językowo Szkoleniowe Na Językach

ul. Mała 14/7
25-012 Kielce

biuro@na-jezykach.edu.pl

730 780 260