Jesteś tutaj: Blog Z duchem czasu w nauczaniu języka angielskiego.

Z duchem czasu w nauczaniu języka angielskiego.

08:07, dnia 10 luty 2022r.
Kategoria:Blog
654
0

Samodzielna nauka angielskiego

Kto z nas buszując po Internecie nie natknął się na clickbaitowe reklamy krzyczące „NAUCZYŁ SIĘ JĘZYKA W JEDNĄ NOC [ZOBACZ JAK]”? Niestety zwykle hasło okazuje się być dalekie od prawdy. Jako ludzie mamy tendencję do chęci zobaczenia natychmiastowych efektów i gdy musimy na nie trochę zaczekać, albo co gorsza zapracować, zniechęcamy się. Nauka języka, jak każda inna nauka, jeśli nie będzie utrwalana, pójdzie w zapomnienie. 

Nauka angielskiego od podstaw

Jeśli spojrzysz wiele lat wstecz, do swoich początków z językiem ojczystym, lub jak możesz zaobserwować wśród dzieci Twoich bliskich, najpierw uczymy się pojedynczych słów. Ze słów które znamy, staramy się składać sformułowania, zdania, a dopiero dużo później przychodzi poprawna stylistyka i gramatyka. Co więcej, otoczenie jest w stanie zrozumieć dziecko gdy tylko wypowiada pojedyncze słowa (+ oczywiście gestykuluje). 

Czy zatem zachęcam Cię do zaniechania nauki gramatyki j. angielskiego? Ależ skąd! Gramatyka jest ważna, gdy chcesz brzmieć profesjonalnie, np. starając się o posadę w firmie.  Ale zanim ją opanujesz, musisz znać słowa.

Trzymając się przykładu dziecka, zauważ że zanim pójdzie do szkoły, już umie mówić. Skąd ta umiejętność? Z obserwacji, ze słuchu, z rozmów. Będąc w środowisku języka, wręcz nie sposób się go nie nauczyć. 

Nauka angielskiego w domu

Nie każdy ma czas i ochotę uczęszczać do szkoły językowej, mimo że to okazja na poznanie nowych osób, które są na podobnym poziomie językowym i często w podobnym wieku. Nauka w domu kojarzona jest przede wszystkim z książkami, zeszytami, powtarzaniem w kółko tego samego i tak do znudzenia. 

Nauka angielskiego online

Angielski online - nauka języka angielskiego przez Internet

Musisz wiedzieć, że samodzielnie wertując podręczniki, jesteś narażony na utrwalanie błędnych wzorców. Trudno wiedzieć jak wymawiać poszczególne słowa, jeśli nigdy ich nie słyszałeś. Dlatego uważam, że nauka angielskiego online z lektorem, jest dużo efektywniejsza i przyjemniejsza. Zwykle ten sposób zdobywania wiedzy jest bardzo intuicyjny i mimowolny, bo odbywa się przez rozmowę z drugą osobą. 

Strony do nauki angielskiego

W dzisiejszych czasach, gdy właściwie każdy ma dostęp do Internetu, nauka obcego języka nawet od podstaw staje się dużo prostsza. Jest bardzo dużo wartościowych stron do nauki angielskiego, które całkowicie za darmo oferują swoje kursy. Nauka ta zazwyczaj opiera się no poznawaniu nowych słów, używaniu ich w zdaniach, często także na dialogu z komputerem. 

Aplikacje do nauki angielskiego

Jeśli regularność nie jest Twoją mocną stroną, zainteresuj się aplikacjami do nauki angielskiego na smartphona, które same będą przypominały Ci o odbyciu lekcji. Niektóre z nich wyświetlają codziennie nowe słowo na zablokowanym ekranie, co sprawia, że mimowolnie poznajesz kilkanaście nowych słów miesięcznie.

Nauka angielskiego przez aplikację - poradnik Na Językach

5 > 0

5 minut, to wciąż więcej niż nic. Nawet, jeśli na naukę języka angielskiego masz poświęcaj tylko 5 minut dziennie, to w tym czasie i tak nauczysz się więcej, niż nie robiąc kompletnie nic. Optymalny czas na naukę, to przynajmniej 15 minut, ponieważ lepiej jest codziennie poświęcić ileś minut na daną czynność, niż raz w tygodniu 1,5 godziny. Czasowo wygląda to tak samo, ale efekty przemawiają na korzyść regularności. 

Przyjemne z pożytecznym

Jak często oglądasz seriale? Możesz połączyć przyjemne oglądanie seriali z pożyteczną nauką angielskiego. Chyba każdy może pochwalić się ulubionym serialem, który ogląda tak często, że dialogi zna już właściwie na pamięć. Gdy następnym razem odpalisz „Friendsów” od początku, ustaw lektora i napisy na j. angielski, nawet nie wiesz jak łatwe i intuicyjne będzie rozumienie dialogów! 

A co z piosenkami? Lubisz nucić ulubiony przebój, ale absolutnie nie znasz słów? Gdy odpalisz go kolejny raz, włącz opcję z napisami i śpiewaj za ulubionym artystą! (jeśli nie czujesz się wokalnie gotowy, to chociaż powtarzaj słowa).

Rozmawiaj z nieznajomymi

Dzisiaj świat właściwie nie ma granic, odpalając jakikolwiek chat internetowy możesz rozmawiać z ludźmi z całego świata. Wykorzystaj tę okazję, na szlifowanie swojego języka. Rozmówcy zazwyczaj są na tyle wyrozumiali, że jeszcze chętnie sami Cię doszkolą. Plusem tego rozwiązania, jest poznawanie nowych, często ciekawych osób i nauka żywego (czyli użytkowego) języka. Dodatkowo nie musisz jak na ćwiczeniach w podstawówce wymyślać zdań z użyciem danego słówka, bo rozmowa sama płynie. Używasz różnych konstrukcji i czasów, co będzie przychodziło coraz naturalniej. 

Podsumowując

Nauka obcego języka w dzisiejszych czasach, stała się niezwykle przyjemna. Koniec z noszeniem torby pełnej książek, grubych słowników, godzin spędzonych w bibliotece… Internet jest pełen dobrych źródeł wiedzy. Korzystaj z nich, szukaj darmowych (lub płatnych, ale sprawdzonych) kursów, zainstaluj sobie aplikację, zmień język w mediach społecznościowych, komputerze i telefonie. Oglądaj filmy i seriale po angielsku, czytaj książki, komiksy, rozmawiaj z ludźmi. A gdy będziesz chciał skonfrontować swoją wiedzę z profesjonalnym native speakerem i przygotować się do egzaminu, zapraszam na lekcje do mojej szkoły językowej.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

Nauka angielskiego Kielce - Na Językach

Kursy angielskiego

Na skróty

Kontakt

Centrum Językowo Szkoleniowe Na Językach

ul. Mała 14/7
25-012 Kielce

biuro@na-jezykach.edu.pl

730 780 260